Polskie Towarzystwo
    Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna
Facebook

Ludzie 30-lecia
Sprawozdania OPP
"Beskid" pismo PTTNS
eBeskid
Kroniki
Pamiętnik PTT
Biblioteczka
Śpiewnik
Konkursy
Jak się zapisać do PTT?
Polary I podkoszulki
Twój Mount Everest

AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA
30.05.2022  „CO SŁYCHAĆ” NR 377

Majowy numer
„Co słychać?” o objętości 16 stron dokładnie w połowie poświęcony jest niedawno zmarłemu śp. Antoniemu Leonowi Dawidowiczowi, byłemu prezesowi PTT i członkowi honorowemu naszego Towarzystwa. Jemu też poświęcony jest biogram, pięknie opracowany przez kolegów zmarłego z UJ, który otwiera numer.
Wśród tradycyjnie bogatych wieści z życia oddziałów przeczytamy o nowych władzach oddziału PTT z Chrzanowa oraz o utworzeniu przy tym oddziale dwóch Szkolnych Kół w Babicach i Biłgoraju. O zaangażowaniu PTT w ochronę przyrody przeczytamy w relacjach z pierwszej odsłony akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT” organizowanej przez Oddział PTT w Bielsku-Białej oraz już czwartego sprzątania brzegów Kamienicy przez Oddział PTT w Nowym Sączu. Dowiemy się także o majówce w Bieszczadach zorganizowanej przez Koło PTT w Oświęcimiu oraz aktywnym udziale sosnowieckiego oddziału PTT w XV Kolarskiej Zagłębiowskiej Masie Krytycznej. Dział ten uzupełnia wspomnienie śp. Jana Sieńczaka, zasłużonego członka Oddziału PTT w Bielsku-Białej.
W dziale „Z kart historii…” przybliżamy tym razem sylwetki prof. Mariana Smoluchowskiego, Wandy Rutkiewicz oraz Joego Taskera i Petera Boardmana.
Bogate w archiwalne zdjęcia „Varia” poświęcone są w całości Antoniemu Leonowi Dawidowiczowi, którego wspominają członkowie PTT: Barbara Morawska-Nowak, Maciej Negrey, Janusz Eksner i Agata Podgórska. Tym numerem godnie żegnamy naszego zmarłego Kolegę!


9.05.2022  POLARY I KOSZULKI

Polary i koszulki
Posiadamy jeszcze do sprzedaży niewielkie ilości polarów, bezrękawników i koszulek.
Chętnych prosimy o zapisywanie się w Wakacyjnym Raju do końca maja. Po tym terminie
pozostałe sztuki odstąpimy dla innych oddziałów.
Cena: polar 90 zł, bezrękawnik 80 zł, koszulka 35 zł.

polar męski – XXL – 1 szt.
polar damski – M – 2 szt.
bezrękawnik męski – XL – 2 szt. M – 4 szt. L – 1 szt.
bezrękawnik damski – M – 2 szt. 
koszulka damska – S – 3 szt. M – 2 szt.
koszulka męska – S – 1 szt. M – 3 szt.
21.04.2022  WEBINAR „POLSKI ŁAD DLA NGO”

Polski ład dla NGO
Biuro Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miasta Nowego Sącza zaprosiło przedstawicieli nowosądeckich organizacji pozarządowych na webinar pt. Polski Ład dla NGO. Informacyjno- szkoleniowe seminarium on-line poprowadziła Katarzyna Książczak – absolwentka finansów i bankowości oraz ekonomii przemysłu na Uniwersytecie Łódzkim. Głównym jego tematem były wyzwania jakie Polski Ład niesie dla organizacji pozarządowych. Będzie to m.in. cyfryzacja księgowości, przygotowanie się do komputerowego prowadzenia ksiąg , e-faktur, składania jednolitych plików kontrolnych itp. Z Oddziału PTT „Beskid” w seminarium udział wzięli: Katarzyna Hejmej, Ryszard Groń i Zbigniew Smajdor.
16.04.2022  „CO SŁYCHAĆ” NR 376

Kwietniowy numer
„Co słychać?” o objętości 12 stron otwierają życzenia wielkanocne od prezes PTT Jolanty Augustyńskiej.
Informacje Zarząd Głównego przynoszą nam wieści z przebiegu XII posiedzenia ZG PTT oraz informację o wyróżnieniu dla Remigiusza Lichoty z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika w Małopolsce.
Wśród tradycyjnie bogatych wieści z życia oddziałów przeczytamy o nowych władzach w oddziałach PTT z Jaworzna, Mielca, Nowego Sącza, Radomia i Sosnowca oraz koła PTT z Kóz. Dowiemy się także o wynikach XVI Powiatowego Rajdu na Orientację oraz podsumowaniu kursu znakarskiego, zorganizowanych przez chrzanowski oddział PTT. Śladami pierwszej wycieczki Oddziału PTT w Oświęcimiu powędrujemy po trzydziestu latach na Wielką Zabawę i Rachowiec, z kolei wraz z osobami niepełnosprawnymi z Klubu Górskiego PTT „Razem przez świat” z Pewli Wielkiej zaliczymy pięciodniowy, górski maraton. Prof. Jerzemu Lefeldowi z Oddziału PTT w Warszawie składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji 90. urodzin, a w klimat świąteczny wprowadza nas relacja z Niedzieli Palmowej w Gilowicach.
W dziale „Z kart historii…” przybliżamy tym razem sylwetki Jerzego Marii Dajewskiego, Leona Lorii i Tadeusza Aleksandra Pawłowskiego „Pstrusia”.

4.04.2022  „CO SŁYCHAĆ” NR 375

Marcowy numer „Co słychać?” o objętości 20 stron otwiera apel o wsparcie mieszkańców Ukrainy, której szlakami wielokrotnie  wędrowaliśmy oraz wspomnienie jesiennych wędrówek szlakami Czarnohory.
Informacje Zarządu Głównego przynoszą nam wieści z przebiegu XI posiedzenia ZG PTT, dwa spojrzenia na 37. Ogólnopolską Pielgrzymkę Przewodników Turystycznych na Jasną Górę oraz wspomnienie śp. Zofii Gołubiew, z którą mieliśmy okazję współpracować podczas obchodów Roku Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Wśród tradycyjnie bogatych wieści z życia oddziałów przeczytamy o XXXVII Zimowym Wejściu na Babią Górę O/Sosnowiec, zorganizowanym po raz kolejny „Babskim rajdzie” koleżanek z O/Ostrowiec Św., czy wędrówce O/Tarnobrzeg szlakiem lessowych wąwozów Szczebrzeszyna. O zimowych biwakach w namiotach dowiemy się z dwóch relacji opisujących działalność O/Bielsko-Biała i K/Kozy. Do tego niemal wiosenna wędrówka O/Poznań w poszukiwaniu żywca dziewięciolistnego oraz notka o najnowszym tomiku poezji Janusza Eksnera z O/Radom. Ten dział uzupełniają wspomnienia naszym zmarłych kolegów – Pawła Wandelta z O/Łódź i Piotra Gawłowskiego z O/Bielsko-Biała.
W dziale „Z kart historii…” przybliżamy tym razem sylwetki Józefa Diehla, Mariana Leona Kantora „Mirskiego” oraz Stanisława Siedleckiego „Siasia”.
Numer uzupełnia dział Varia, w którym przeczytamy artykuł Wojciecha Szatkowskiego o skiturowym trawersie Beskidów.

31.03.2022  NOWE WŁADZE PTT BESKID

W dniach 10 i 31 marca 2022 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Oddziału PTT „Beskid”, podczas którego wybrano nowe władze oddziału:Zarząd:

 • Zbigniew Smajdor -  prezes
 • Władysław Łoboz - wiceprezes
 • Piotr Augustyński - wiceprezes
 • Beata Lorek - sekretarz
 • Ryszard Groń - skarbnik
 • Krzysztof Jankowski - członek
 • Piotr Połomski - członek
 • Dariusz Tambor - członek
 • Aleksander Groński - członekKomisja Rewizyjna: 
 • Lucyna Migacz - przewodnicząca
 • Jacek Bereziński - zastępca
 • Katarzyna Hejmej  - sekretarz
 • Barbara Michalik - członek
 • Alicja Sadłoń - członek

Sąd Koleżeński:
 • Jan Liber - przewodniczący
 • Paweł Myślik  - zastępca
 • Jolanta Augustyńska  - sekretarz
 • Iwona Kowalczyk-Tudaj - członek
 • Andrzej Połomski - członek

31.03.2022 PTT W PRZEDSZKOLU


Kontynuujemy współpracę ze szkołami i przedszkolami w zakresie propagowania szeroko rozumianej turystyki górskiej wśród dzieci i młodzieży. W dniu 30 marca odwiedzamy jedno z przedszkoli w Gorlicach. Ja indywidualnie odwiedziłem to przedszkole już w roku 2016 roku wręczając odznakę KU WIERCHOM 5-cio letniemu Filipowi Fejkiel. Tym razem Jego brat Hubert (też 5 lat) otrzymuje identyczną odznakę. Przy wejściu spotykamy redaktora z Gazety Krakowskiej oraz panią dyrektor przedszkola, która doskonale pamięta to spotkanie sprzed 5 lat.  Na dużej sali kolejno pojawiają się wraz z wychowawczyniami grupy 3, 4 i 5 latków. Są tam również przejęci rodzice Huberta. Wręczając odznakę krótko informuję dzieci o zasadach jej zdobywania a mianowicie, że trzeba spędzić w górach tylko 12 godzin w towarzystwie dorosłych i odznaka będzie dostępna również dla nich.
Jeszcze przed pojawieniem się dzieci Jola Augustyńska – prezes ZG PTT - rozkłada na podłodze masę sprzętu turystycznego. Druga część spotkania to właśnie Jej informacje dotyczące bezpieczeństwa w górach, zasadach ubioru, charakterystyki przeznaczenia poszczególnych elementów wyposażenia turysty w tym specjalistycznego. Dzieci dopytują o szczegóły, chcą dotykać i ubierać na siebie każdą rzecz.
Oddział PTT Bielsko- Biała zainicjował akcję dla dzieci i młodzieży ZAMIAST KLAWIATURY NASZE PIĘKNE GÓRY. Podoba mi się ta inicjatywa i powinna być ona upowszechniona na cały kraj.
Władysław Łoboz


20.03.2022 CZAS NA ZMIANĘ - WWW.PTTNS.PL

jdb Kiedy w 2007 postanowiłam zrobić tę stronę i wymyśliłam pttns, nie przypuszczałam, że będzie moją pasją przez długich 16 lat. Nad każdym elementem www spędzałam dużo czasu, zmieniałem, dopasowywałam - zależało mi, żeby strona był czytelna, praktyczna, aktualna, a zarazem estetyczna. Bywało, że spędzałam nad nią całe dnie, planując układ, pracując nad grafiką, wściekając się na zawiłości techniczne...  Zawsze maksymalnie angażuję się w to, co mnie pasjonuje czy do czego się zobowiązałam. W  końcu jednak przychodzi czas na zmianę, szczególnie, kiedy zmienia się wszystko wokół. Teraz czym innym jestem tak zaabsorbowana, że z żalem muszę wycofać się z pttns.  Mam nadzieję, że mój następca będzie równie mocno kochał internetowe dokumentowanie działalności PTT o/Beskid. Czego mu serdecznie życzę oddając pod jego opiekę moje "dziecko".

Dziękuję też wszystkim, którzy mnie wspierali, współredagowali, służyli pomysłami i materiałami. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, bo przez 16 lat bardzo dużo członków PTT miało swój udział w stronie, ale dwóch kolegów nie sposób nie wymienić. Bardzo jestem  wdzięczna Wojtkowi Szarocie i Zbyszkowi Smajdorowi, za inspirację, udział w tej pracy, nieocenione wsparcie i dobre słowo.

Do zobaczenia na szlaku!


Wasza ex-Webka - Joanna Bogucka-Jurasović

10.03.2022 II CZĘŚĆ WALNEGO ZGROMADZENIA PTT/BESKID

II część Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału Beskid odbędzie się
31 marca o godz. 17 w auli WSB NLU, ul. Zielona 27 (wejście od ulicy Grunwaldzkiej)

Porządek obrad:
 • Wybór Prezesa i Zarządu Oddziału oraz podjęcie uchwał zatwierdzających wynik wyborów
 • Wybór Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego Oddziału oraz podjęcie uchwał zatwierdzających wynik wyborów
 • Wybór Delegatów na Zjazd PTT oraz podjęcie uchwały zatwierdzającej wynik wyborów
 • Sprawy wniesione i wolne wnioski Zakończenie Walnego Zgromadzenia
beskid nr 78 01.03.2022 NOWY NUMER "BESKID"


Ukazał się kolejny numer (78) naszego pisma oddziałowego za 2021 rok (również w wersji elektronicznej). W najnowszym "Beskidzie" można znaleźć wywiad z naszą Prezes Jolantą Augustyńską dotyczący podsumowania roku 2021 i planów na rok 2022 a także sprawozdania Zarządu Oddziału oraz poszczególnych Klubów i Sekcji ze swoich dokonań w minionym roku. Krzysztof Jankowski barwnie i z humorem zrelacjonował wakacyjną wyprawę PTT w Karpaty Południowe, a Maciej Woźniak i Małgorzata Kiełbasa zdobycie Dachu Afryki czyli Kilimandżaro i własne zaręczyny na szczycie. W numerze znajdziecie również relację Mirosława Bogusza z przejścia GSB czyli Głównego Szlaku Beskidzkiego w 15 dni. Poczytać też możemy o biegających morsach w PTT oraz wspinaczkowych osiągnięciach Sekcji Wysokogórskiej PTT. Gazetę otwiera historia reaktywowania PTT, opowiedziana przez osoby, które 40 lat temu podjęły to dzieło, zaczerpnięta z Informatora ZG PTT "Co słychać?" nr. 9 (369) z września 2021 r. Życzę przyjemnej lektury (MD).
28.02.2022 WALNE ZGROMADZENIE PTT BESKID

Działając na podstawie & 39 pkt 2, oraz & 40 pkt 1 Statutu PTT Zarząd Oddziału „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Sączu zwołuje Walne Zgromadzenie Członków w dniu  10 marca 2022 roku o godz. 17:00 (pierwszy termin), godz. 17:15 (drugi termin). Walne Zgromadzenie odbędzie się w auli WSB NLU, ul. Zielona 27 (wejście od ulicy Grunwaldzkiej).

Proponowany porządek Walnego Zgromadzenia:
 1. Przywitanie przybyłych Członków Oddziału i otwarcie Zgromadzenia w I lub II terminie
 2. Wybór przewodniczącego i sekretarza Zgromadzenia
 3. Przyjęcie porządku obrad
 4. Przyjęcie regulaminu obrad
 5. Przyjęcie protokołu z Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału w dniu 15 czerwca 2021 r.
 6. Wybór Komisji Mandatowej, Komisji Skrutacyjno – Wyborczej i Komisji Uchwał i Wniosków
 7. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Zarządu Oddziału za 2021 rok
 8. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego za 2021 rok
 9. Dyskusja nad sprawozdaniami
 10. Stwierdzenie prawomocności obrad
 11. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2021 rok
 12. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi
 13. Wybór Prezesa i Zarządu Oddziału oraz podjęcie uchwał zatwierdzających wynik wyborów
 14. Wybór Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego Oddziału oraz podjęcie uchwał zatwierdzających wynik wyborów
 15. Wybór Delegatów na Zjazd PTT oraz podjęcie uchwały zatwierdzającej wynik wyborów
 16. Sprawy wniesione i wolne wnioski
 17. Zakończenie Walnego Zgromadzenia
Materiały będące przedmiotem Walnego Zgromadzenia będą dostępne zainteresowanym w siedzibie Oddziału - Biurze Turystycznym „Wakacyjny Raj” od dnia 28 lutego 2022 r.

4.02.2022 "CO SŁYCHAĆ?" NR 373

Styczniowy numer „Co słychać?” o objętości 12 stron otwierają artykuł o jubileuszu 50 lat przewodnictwa górskiego Stanisława Trębacza z Oddziału PTT w Chrzanowie. Wśród tradycyjnie bogatych wieści z życia oddziałów przeczytamy o nowych władzach Oddziału Warszawskiego PTT oraz o utworzeniu przy chrzanowskim oddziale PTT Szkolnego Koła Krajoznawczego w Szkole Podstawowej nr 8 w Trzebini. Zapoznamy się także z laureatami „Buciorów” – wyróżnienia łódzkiego oddziału PTT oraz kolejnym spotkaniu zaprzyjaźnionych oddziałów z Łodzi i Warszawy.
Mamy śnieżną zimę, lecz aktywność poszczególnych oddziałów nie spada – Kozi Wierch zimą zdobyła ekipa z Sekcji Wysokogórskiej O/Nowy Sącz, po Beskidzie Śląskim podczas XX jubileuszowej Wyrypy „Przez zaspy i zamiecie” wędrowali członkowie O/Radom, na Turbaczu w Gorcach była grupa z O/Ostrowiec Św., a stary rok na Klimczoku żegnała ponad 50 członków i sympatyków O/Bielsko-Biała – o tym wszystkim dowiecie się z „Co słychać?”.
W dziale „Z kart historii…” przybliżamy sylwetki Bronisławy Staszel-Polankowej, Wiktora Ostrowskiego oraz zasłużonego dla Orawy Piotra Borowego. W tym dziale przeczytacie także o tatrzańskich pasjach Wandy i Zygmunta Pazdów. Numer uzupełnia dział Varia, w której tym razem przeczytamy tradycji świątecznej kolędy w Beskidach i na Podhalu.

12.01.2022  NOWOROCZNE SPOTKANIE NOWOSĄDECKIEJ IZBY TURYSTYCZNEJ
W środę 12 stycznia w Hotelu GRAND CHOTOWA koło Dębicy miało miejsce noworoczne spotkanie członków Nowosądeckiej Izby Turystycznej. Oddział PTT „Beskid” był reprezentowany przez prezes Jolantę Augustyńską, Macieja Zarembę i Zbigniewa Smajdora. Spotkanie otworzył prezes NIT Paweł Cieślicki, składając wszystkim noworoczne życzenia. Podczas wielogodzinnych towarzyskich rozmów podsumowano miniony rok w nowosądeckiej turystyce oraz snuto plany na przyszłość. Gospodarze hotelu, w którym gościliśmy, opowiedzieli nam o jego historii, ofercie oraz oprowadzili po pięknych wnętrzach.