PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości

Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna

Retezat

ŚCIEŻKI SPACEROWE NOWEGO SĄCZA
SZLAKI SPACEROWE PO OKOLICY NOWEGO SĄCZA


ŚCIEŻKI SPACEROWE NOWEGO SĄCZA
sciezki
Zapraszamy na spacer po sądeckiej starówce, na trasy, które ukażą Wam atmosferę tego miasta i przywołają ducha ponad 700-letniej historii. Dzięki temu będziecie mogli poczuć szczególny klimat Nowego Sącza. Przechadzka, parę zdjęć, smaczny posiłek – to coś, czego się szuka w nowym miejscu. Pomożemy Ci to odnaleźć w naszym mieście. Być może dzięki temu spacerowi przeżyjesz ciekawe chwile i zechcesz jeszcze lepiej poznać nasze strony? Zapraszamy!


W SERCU MIASTA (10 min)
Spacer rozpoczynamy przy ratuszu (1) na rynku sądeckim (2), obok pomnik Jana Pawła II autorstwa prof. Dźwigaja z 2006 r. Zwracamy uwagę na elementy architektoniczne ratusza (1) oraz na kamieniczki wokół rynku (3). Przy północnej ścianie ratusza zarys przyziemia poprzedniego ratusza (4). Obok kamień „Przystanek czasu", pod którym zakopano w specjalnej beczce sandecjana. Zamykając krąg, kierujemy się na wschód w stronę ul. S.Wyszyńskiego i widocznych wież Bazyliki Mniejszej pw. św. Małgorzaty (5). Z tyłu za bazyliką rekonstrukcja murów obronnych (6) a obok wieży południowej tzw. Dom Gotycki, obecnie siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (7).

SERCE MIASTA WRAZ Z JEGO ŚWIĄTYNIAMI (20 min)
Kontynuujemy spacer po centrum miasta, idąc ul. Ducha Św. w lewo od wejścia do bazyliki. Docieramy do bramy kościoła pw. św. Ducha i klasztoru OO. Jezuitów (8). Po wyjściu przez bramę zachodnią placu kościelnego, kierujemy się na zachód ul. Franciszkańską w stronę zespołu poklasztornego OO. Franciszkanów (9). Przy skrzyżowaniu ul. Franciszkańskiej z Kazimierza Wielkiego – rezydencja Lubomirskich (10) obecnie Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego.

SPACER W OBRĘBIE MURÓW OBRONNYCH (30 min)

Przechodzimy z rynku na ul. Jagiellońską (11). W połowie deptaku, przy skrzyżowaniu z ul. Szwedzką, zatrzymujemy się przy okazałym budynku dawnej Kasy Zaliczkowej (12). Skręcamy w lewo w ul. Wałową, (dawne wały obronne). Za ul. Sobieskiego, w bezpośredniej bliskości placu targowego, są pozostałości fosy broniącej miasto. Po schodkach dochodzimy do ul. Lwowskiej, gdzie znajdujemy kapliczkę pw. św. Jana Nepomucena (13). Skręcamy obok kapliczki i idąc wzdłuż pozostałości murów obronnych (6) docieramy na plac przed bazyliką (5). Po lewej stronie znajduje się Dom Gotycki (7). Dalej idąc ul. Ducha Św., wchodzimy na plac przed kościołem pw. św. Ducha (8). Wychodząc bramą zachodnią kierujemy się w prawo w stronę Placu 3 Maja (wzdłuż zabudowań klasztoru Jezuitów) gdzie usytuowano popiersie Stanisława Małachowskiego (14). Z placu kierujemy się ul. Berka Joselewicza (w prawo) w stronę Dawnej Synagogi (15) Stamtąd widoczna jest Baszta Kowalska (16) wraz z ruinami Zamku Królewskiego (17). Ze skarpy obok ruin rozpościera się widok na dolinę Dunajca i Kamienicy, Beskid Wyspowy, Sądecki, Pogórze Rożnowskie oraz przy dobrej pogodzie - Tatry. Powrót ul. Kazimierza Wielkiego obok rezydencji Lubomirskich dochodzimy do rynku (2).

SPACER POŁUDNIOWĄ CZĘŚCIĄ MIASTA (45min)
Po krótkim spacerze w rynku (2) udajemy się w stronę bazyliki św. Małgorzaty (5). Potem na ul. św Ducha skręcamy w prawo, by od ul. Lwowskiej kontynuować spacer wzdłuż ul. Sobieskiego. Za ul. Wałową „Maślany Rynek" miejski plac targowy, za skrzyżowaniem z ul. T.Kościuszki budynek „Sokoła” (18), kościół pw. św. Kazimierza (19), Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza (21), za szkołą park miejski - planty (22), w południowej części plant – pomnik Adama Mickiewicza. Powracamy ul. Jagiellońską przylegającą do plant. Mijamy budynek Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Jadwigi Królowej (23). Obok skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z ul.T.Kościuszki znajduje się Kapliczka Szwedzka (20). Ulicą Jagiellońską – sądeckim deptakiem, powracamy na rynek (2).

SPACER PO MIEJSCACH ZWIĄZANYCH Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ (45 min)
Z rynku (2) kierujemy się ul Dunajewskiego  i dalej, ul. Szwedzką i Wąsowiczów. Niedaleko skrzyżowania, w podwórzu Bóżnica (24), dom modlitw żydowskich pod opieką Jakuba Mullera, jednego z nielicznych obecnie Żydów sądeckich. Spod Bóżnicy kierujemy się ul. Szwedzką w stronę rynku (2) i dalej ul. P.Skargi, aż do placu położonego na skarpie - to miejsce dawnego cmentarza żydowskiego – kirkutu, przeniesionego na ul. Rybacką (25). Ul. Bóżniczą podchodzimy do synagogi (15). Następnie kierujemy się w stronę węzła komunikacyjnego u podnóży zamku królewskiego,  za skrzyżowaniem po lewej stronie zakłady Koral - kiedyś miejsce rzeźni miejskiej i przylegającej do niej rzeźni rytualnej. Za mostem na Kamienicy skręcamy w lewo w ul. Rybacką, która doprowadza nas na kirkut (25).


Ratusz(1)    Ratusz. Obecny gmach ratusza powstał w latach 1895-1897, po pożarze poprzedniego. Ratusz jest budynkiem w stylu eklektycznym, zawiera wiele elementów neo: renesansowych, barokowych, klasycystycznych. Postacie figuralne wykonał krakowski rzeźbiarz Stanisław Wójcik (jak i wiele innych w Nowym Sączu). W detalach architektonicznych spotykamy wiele patriotycznych elementów. Ratusz zdobią obrazy historyczne. Malarską dekorację fryzów podstropowych i w supraporcie na sali obrad wykonał Franciszek Sitzman-Karwosiecki.


Rynek(2)    Rynek nowosądecki o wymiarach 160 m x 120 m stanowił dwanastą część miasta lokacyjnego w 1292 r. Wybiega z niego pod kątem prostym 10 ulic, stanowiąc osnowę szachownicowego układu ulic miasta. To drugi po krakowskim największy średniowieczny rynek w Małopolsce. Płyta rynku z „kocimi łbami" zastąpiona została płytami po remoncie w 1966 r.




kamienice(3)    Większość kamienic w rynku to efekt wielowiekowych nawarstwień od gotyku  (piwnice) do współczesności. Pierwsze piętra nadbudowywano lub przebudowywano  po pożarze 1894 r. Na uwagę zasługują kamienice pod nr.: 2, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 22, 23, 28, 31. W kamienicy nr 2 Galeria Marii Ritter (sądeckiej modernistycznej malarki - oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu).




Przyziemia dawnego ratusza

(4)    Przyziemia  ratusza z XV wieku, który spłonął w kwietniu 1894 r. Fundamenty te nadbudowano w czasie remontu płyty rynku w 1966 roku.




Bazylika(5)    Bazylika św. Małgorzaty - Plac Kolegiacki, pierwsza wzmianka w 1303 r. Św. Małgorzata jest również patronką miasta. Kościół pierwotnie romański, później gotycki o murach w wątku ceglano-kamiennym, z dobudowanymi 10 kaplicami. W 1448 r. erygowano w nim kolegiatę. Świątynia była pierwotnie konstrukcją halową. W okresie baroku ozdobiona frontonem z wolutami, hełmami  wież i otynkowana. Remont ratujący jej istnienie w latach 1955-1970 przywrócił gotycki wygląd kościoła. Wewnątrz Obraz Przemienienia Pańskiego - ikona na desce lipowej Prawdziwego Oblicza Pańskiego z XV wieku o wymiarach 68x84 cm ujętego w wąską ramę. Obraz ten był na wyposażeniu nowosądeckiego klasztoru Franciszkanów, po jego kasacie przeniesiony do ołtarza głównej świątyni w mieście. Obraz słynący łaskami, jest celem pielgrzymek i obiektem kultu.

Mury(6)    Mury obronne miasto posiadało już w połowie XIV w. Budowane z piaskowca na zaprawie wapiennej. Wysokość ich była zróżnicowana: od kilku do 8 m wysokości i 1.80 m szerokości u podstawy. Całość miała 1700 m długości.   Wjazd w obręb murów obronnych zapewniały 3 bramy: Węgierska, Krakowska i Młyńska. Wzmocnieniem murów było 11 baszt piętrowych, których opieką i obsadą zajmowały się ważniejsze cechy rzemieślnicze miasta.



Dom gotycki(7)    Dom Gotycki przy ul. Lwowskiej, zwany inaczej Kanoniczy z przełomu XV i XVI w., własność kolegiaty sądeckiej. Ciekawe portale gotyckie z laskowaniami. Przekazany do dyspozycji Muzeum Okręgowego, które powstało w 1938 r.  Obecnie muzeum posiada na terenie miasta 3 oddziały (Galerię Marii Ritter, Dawną Synagogę i Park Etnograficzny wraz z Miasteczkiem Galicyjskim. Do stałych ekspozycji należy sztuka cechowa od XIV w. sztuka ludowa od XVIII w., sztuka cerkiewna.



Kościół św. Ducha(8)    Kościół  pw. św. Ducha fundowany w 1400r. i klasztor OO. Norbertanów z 1410r., obecnie OO. Jezuitów – ul.P.Skargi. Kaplica pw. św. Stanisława Kostki i pw. św. Anny Samotrzeciej z obrazem z XVI w. Dom Sodalicyjny z 1936 r. to obecnie bursa oraz gimnazjum i szkoła średnia prowadzona przez zakon. Wewnątrz malowany temperą obraz Matki Boskiej Pocieszenia z 1569 r. Koronowany przez prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego w 1963 r. w obecności Biskupa Karola Wojtyły)



Kościół ewangielicki

(9)    Zespól poklasztorny OO. Franciszkanów. Pierwszy kościół powstał w 1292r. z uposażenia Wacława II. Obecnie jest tu kościół ewangelicki.





Rezydencja Lubomirskich

(10)    Rezydencja Lubomirskich, ul. Franciszkańska. Zabytkowy dom z pierwszej połowy XVII w. Obecnie mieści Sądecką Bibliotekę Publiczną im. Józefa Szujskiego.




Jagiellońska
(11) Ulica Jagiellońska. Wychodząca na południe z rynku reprezentacyjna ulica miasta położona na tzw. trakcie węgierskim. Kiedyś parterowa, przebudowywana po pożarze miasta w 1894 r. W części do ulicy Kościuszki zamknięta dla ruchu pojazdów.





dawna Kasa Zaliczkowa


(12)    Budynek dawnej Kasy Zaliczkowej z lat 1905-1906 (ul. Jagiellońska) z figurą króla Władysława Jagiełły w ściętym narożniku (1908r.) Obecnie  sala wystawowa BWA





Kapliczka św. Nepomucena

(13)    Kapliczka pw. św. Jana Nepomucena przy ul Lwowskiej obok przyczółku mostu na rzece Kamienicy. Powstała w XIX w. na tzw. przedbramiu.






Popiersie Małachowskiego

(14)     Popiersie Stanisława Małachowskiego (Plac 3 Maja) ostatniego starosty sądeckiego, sygnatariusza Konstytucji 3 Maja. Rzeźba autorstwa Zbigniewa Beca.





Synagoga
(15)   Synagoga, ul. B.Joselewicza - dom modlitw Żydów sądeckich z 1746 r.





Baszta kowalska
(16)    Baszta Kowalska częściowo zrekonstruowana po jej zniszczeniu w wyniku wybuchu zamku w 1945 r. Jedyna ocalała baszta z okazałych murów obronnych.




ruiny zamku
(17)    Zamek Królewski, niegdyś okazały i wkomponowany w system obronny miasta (1350-1360 r). Odbudowany  w 1938 r. W czasie II wojny zamieniony przez okupanta niemieckiego na koszary i magazyny amunicji. Wysadzony w  niewyjaśnionych okolicznościach w przeddzień wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną. Obecnie tylko fragmenty ruin.



Sokół

(18)    Budynek „Sokoła”, ul. J.Długosza. Powstał w 1892 r.  Rozbudowany przed wojną i  obecnie zmodernizowany dla współczesnych potrzeb kulturalnych województwa małopolskiego.



Kościół św. Kazimierza

(19)    Kościół pw. św. Kazimierza zwany kaplicą szkolną. Zbudowany w stylu neogotyckim. Ołtarz główny to tryptyk projektowany przez prof. J. Bukowskiego z jego centralnym obrazem Chrystusa Nauczającego. Droga krzyżowa projektowana i wykonana przez Władysława Hasiora.




Kapliczka szwedzka


(20)    Kapliczka Szwedzka pw. św. Marka z 1771 r. położona w miejscu pochówku skazańców i żołnierzy szwedzkich – ul. T.Kościuszki.






SP A. Mickiewicza

(21)    Szkoła Podstawowa im A. Mickiewicza, ul.J.Długosza (1897-98) powstała jako powszechna szkoła męska. Nad portalami pierwszego piętra w niszach popiersia znanych Polaków wykonane przez S.Wójcika.




Planty
(22)    Planty miejskie - ogród miejski z 1885 r. W centralnym miejscu Dąb Wolności z 1918 r. i  Kamień Papieski z 2005 r. W południowej części sądecka Mała Galeria.. Na plantach - pomnik Adama Mickiewicza projektu J. Badury z granitu, na 670-lecie lokalizacji Nowego Sącza (1962 r.).




SP. św. Królowej Jadwigi

(23)    Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej z końca XIX w., ul. Jagiellońska.




Bożnica

(24)    Bóżnica, ul.Wąsowiczów – jedyne czynne miejsce modlitw wyznawców Judaizmu.




Kirkut

(25)    Kirkut – cmentarz żydowski z końca XIX w. – ul. Rybacka. Ocalałe po wojnie macewy i zachowany grób Chaima Halberstama 1875 r., do którego pielgrzymują chasydzi i inni pobożni Zydzi.

 





SZLAKI SPACEROWE W OKOLICY NOWEGO SĄCZA
Szlaki spacerowe PTT







             




SZLAK NR 1 - "ZACHODNI" Długość 10,5 km, kolor czerwony.

Początek szlaku: przystanek PKS/MPK w Trzetrzewinie.
    Szlak biegnie drogą w kierunku Wysokiego około 400 m, po czym skręca w prawo obok Remizy OSP drogą wiejską dochodząc do jej skrzyżowania z tzw. "starym gościńcem", po czym skręca w prawo na wschód, by po 150 m zmienić ponownie kierunek na północno-wschodni lekko wznoszącą się asfaltową drogą.
    Z tego odcinka szlaku roztaczają się rozległe widoki na Kotlinę Sądecką, Beskid Sądecki, a w kierunku zachodnim na górę Litacz i Pasmo Łososińskie. Drogą dochodzimy do skraju lasu, po czym skręcamy na wschód wzdłuż jego brzegu, dochodząc po 300 m do drogi leśnej, która przewijając się północnym stokiem góry Szcząb przez kulminacje 484 m n.p.m. po około 1,6 km wyprowadza na skraj lasu nad wsią Marcinkowice.
    Tu skręcamy ostro na zachód, by po 400 m skręcić ponownie na północ, obniżając się drogą polną szlak
                              spacerowyku widniejącemu w dole sadowi. Na skraju sadu skręcamy w prawo i po 100 m ponownie w lewo, obniżając się drogą w kierunku cmentarza parafialnego. Poniżej, po lewej stronie cmentarz z I wojny światowej kryjący żołnierzy poległych 6 grudnia 1914 r. w bitwie pod Marcinkowicami (wśród nich legioniści 1 p.p. Legionów Polskich).
Z tego miejsca roztacza się widok na przełom Dunajca i początek Jeziora Rożnowskiego między Górą Dąbrowa i Górą Białowodzką. Asfaltową drogą obniżamy się na północ skrajem zalesionego wąwozu (dawny park podworski). Po 600 m (po lewej stronie widoczne zabudowania dawnego dworu) skręcamy w prawo i po kolejnych 150 m w lewo (obok drewnianej kaplicy) dochodzimy do drogi Chełmiec - Męcina - Limanowa w Marcinkowicach. Tu spotykamy żółte znaki szlaki PTTK Marcinkowice - Zawadka. Wspólnie z tym szlakiem około 200 m na zachód w kierunku Klęczan, po czym obok przystanku MPK skręcamy w prawo przez tor kolejowy (linii Nowy Sącz - Chabówka) i wśród domów osiedla Słosiny dochodzimy do mostu na potoku Smolnik.
    Po prawej stronie widoczne płaskie tereny delty Smolnika. Za mostem rozpoczynamy podejście w kierunku północno-zachodnim wąską asfaltową drogą i wśród domów przysiółka Łazy Marcinkowskie osiągamy skraj lasu. Tu znaki żółte odchodzą w lewo pod górę a nasz szlak obniża się nieco w kierunku północno-wschodnim i po około 400 m dochodzi do drogi leśnej. Drogą tą wśród lasu po przejściu około 1,5 km dochodzimy do wąskiej doliny w masywie Białowodzkiej Góry, mijając po lewej stronie granicę rezerwatu przyrody "Białowodzka Góra". Skrajem polany mijamy opuszczone gospodarstwo i drogą leśną podchodzimy początkowo na wschód, później na północ ku grzbietowi Góry Zamczysko. Osiągnąwszy grzbiet (punkt widokowy na Tęgoborze i Jezioro Rożnowskie) skręcamy w lewo na zachód i po około 300 m dochodzimy do szlaku zielonego PTTK Tęgoborze - Białowodzka Góra, gdzie kończy się nasz szlak zachodni.
Szlakiem zielonym możemy zejść w około 30 min. do Tęgoborzy lub w kierunku przeciwnym podejść na szczyt Białowodzkiej Góry (614 m n.p.m.).
    Czas przejścia całego szlaku z Trzetrzewiny wynosi około 3 godzin, w kierunku przeciwnym 2 godziny 45 min. (z Marcinkowic na Białowodzką Górę 1 godzina 25 min.).


SZLAK NR 2 - "CHEŁMIEC - SZCZĄB"  Długość 2,5 km, kolor zielony.

Szlak rozpoczyna się na przystanku MPK przy drodze Chełmiec-Marcinkowice w miejscu, gdzie z prawej strony dochodzi ulica Dunajcowa.
    Udajemy się drogą leśną w kierunku zachodnim, która wkrótce wprowadza nas w wąską dolinę potoku i wznosi się miejscami dość stromo, wyprowadzając wśród ładnego lasu do końca doliny. Tu droga leśna skręca w prawo i trawersując stok góry Szcząb wyprowadza nas po około 1 km na północny brzeg lasu, gdzie napotykamy znaki czerwone szlaku zachodniego.
Czas przejścia 50 min., z powrotem 40 min.

 
SZLAK NR 3 - "WSCHODNI "  Długość 24 km, kolor zielony.

  Początek szlaku w Dąbrowej (obok szpitala w dawnym dworze) na końcowym przystanku MPK. Udajemy się drogą w kierunku Gródka nad Dunajcem, lecz zaraz skręcamy w prawo na drogę boczną, która wznosząc się wśród luźnej zabudowy i sadów doprowadza nas (pod koniec zakosami) z powrotem do drogi Dąbrowa-Gródek nad Dunajcem. Mijamy przystanek PKS i zaraz skręcamy w prawo (w pobliżu kapliczki) na drogę polną, która po około 300 m doprowadza nas do skraju lasu. Drogą leśną wznoszącą się stromo do góry wśród ładnego bukowego lasu w ogólnym kierunku północno-wschodnim osiągamy szczyt Dąbrowskiej Góry (583 m n.p.m.).
    Ze szczytu rozległy widok w kierunku północnym na basen Jeziora Rożnowskiego i grzbiety Pogórza Rożnowsko-Ciężkowickiego. na północny wschód widoczne wzniesienie Kobylnicy o identycznej wysokości co Dąbrowska Góra.
    Ze szczytu (punkt triangulacyjny) udajemy się w kierunku zachodnim obniżającą się stopniowo grzbietową drogą, by po przejściu niewielkiego zagajnika i po 1,3 km osiągnąć skrzyżowanie z drogą Ubiad-Wola Kurowska. Z grzbietu Dąbrowskiej Góry rozległe widoki na północ oraz na południe na Kotlinę Sądecką i jej górskie otoczenie. Minąwszy skrzyżowanie dalej grzbietem w kierunku wschodnim drogą polną, a pod koniec ścieżką po około 1,4 km osiągamy drogę Jelna-Klimkówka. Drogą tą po 200 m dochodzimy do skrzyżowania z drogą Ubiad-Librantowa, która północnym zboczem wzgórza Klimkówka po przejściu 700 m doprowadza nas do następnego skrzyżowania z dochodzącą z prawej strony drogą ze wsi Klimkówka.
    Tu opuszczamy asfaltowy trakt i polną drogą udajemy się w ogólnym kierunku wschodnim wśród pojedynczych zagród przysiółka Skwarnia. Po przejściu około 2 km osiągamy szczyt Kuminowieckiej Góry (543 m n.p.m.).
    Ze szczytu (samotne gospodarstwo) oryginalny widok na południe na dalekie grzbiety Beskidu Sądeckiego i dolinę Dunajca, o kierunku południowo-wschodnim oryginalny widok na masyw Jodłowej Góry i wzgórza Mogilno (6 km w linii prostej). Ze szczytu schodzimy w kierunku południowym (około 1 km) osiągając wieś Librantową w rejonie szkoły i nowego kościoła. Przekraczamy drogę Nowy Sącz-Wilczyska i lokalną asfaltową drogą wznoszącą się łagodnie przez kolejne kulminacje grzbietu wśród luźnej zabudowy po około 2,5 km dochodzimy do wsi Januszowa i do dobiegającej z prawej strony drogi z Naściszowej. Szlak nasz zmienia kierunek na południowy grzbietową, początkowo asfaltową drogą wśród pojedynczych zagród wsi Januszowa, pod koniec przez niewielkie zagajniki po przejściu około 2 km dochodzimy do kapliczki na skraju lasu w pobliżu osiedla Chruślice, gdzie napotykamy znaki niebieskie szlaku PTTK Nowy Sącz-Rosochatka-Ptaszkowa.
    Z tego miejsca otwiera się rozległy widok na miasto Nowy Sącz, grzbiety Beskidu Sądeckiego i Gorców. Od kapliczki wspólnie ze znakami niebieskimi idziemy ok. 100 m w dół, po czym skręcamy w lewo i obniżając się drogą wśród pojedynczych domostw, po przejściu około 1 km dochodzimy do drogi Nowy Sącz-Grybów (naprzeciw tartaku). Skręcamy w lewo na tę drogę, lecz zaraz odchodzimy w prawo (po lewej stronie boisko sportowe), przekraczamy potok Łubinka i rozpoczynamy podejście wśród lasu w kierunku południowo-wschodnim po trasie starego toru saneczkowego. Po drodze mijamy zrujnowaną skocznię narciarską.
    Droga leśna doprowadza nas w pobliże Ogrodu Działkowego "Falkowa", gdzie trasa nasza zmienia kierunek na wschodni i początkowo płasko, w później w dół doprowadza na skraj lasu w Piątkowej w pobliże drogi Nowy Sącz-Grybów. Z tego miejsca udajemy się na południe, podchodząc łagodnie do osiedla Karczyska.
    Stąd polnymi i leśnymi drogami dochodzimy do osiedla Granice i dalej w kierunku południowo-wschodnim po przejściu ok. 2,5 km od Piątkowej osiągamy drogę Nowy Sącz-Falkowa-Mystków w pobliżu krzyża. Drogę tę przekraczamy i dalej w tym samym kierunku obniżamy się - dochodzimy do potoku Jamniczka. Po przejściu potoku podchodzimy ścieżką leśną ku osiedlu Wyżnia Wola. Tu napotykamy drogę Mystków-Jamnica, którą udajemy się w kierunku południowo-zachodnim, by po przejściu około 600 m skręcić w lewo na polną drogę, która obok pojedynczych domostw doprowadza nas do skraju lasu. Osiągamy skraj lasu i schodzimy grzbietem w kierunku południowo-zachodnim lasem, później wśród pól, schodząc (pod koniec stromo) do doliny potoku Kamionka.
    Przekraczamy tor kolejowy Nowy Sącz-Stróże i dochodzimy do drogi Nowy Sącz-Kamionka Wielka (przystanek MPK).
Tu kończy się szlak wschodni.
Czas przejścia całej trasy wynosi około 7 godzin, a poszczególnych odcinków:
Dąbrowa-Klimkówka - 1 godz. 50 min.
Klimkówka-Librantowa - 1 godz.
Librantowa-Piątkowa - 1 godz. 40 min.
Piątkowa-Kamionka Wielka - 2 godz. 30 min.
Czasy przejścia w kierunku odwrotnym są zbliżone.


SZLAK NR 4 - "POŁUDNIOWY "  Długość 11,5 km, kolor czerwony.

Szlak rozpoczyna się na przystanku MPK na drodze Jamnica-Kamionka Wielka w punkcie, gdzie kończy się szlak nr 3 "Wschodni".
szlak spacerowyOd przystanku MPK idziemy na zachód i obok sklepu wchodzimy na lokalną drogę do osiedla Nowa Kamionka. Przechodzimy most na potoku Kamionka i wśród domostw a później wśród pól osiągamy grzbiet w Niżnej Popardowej i znaki żółte szlaku PTTK Florynka-Jamnica.
Wspólnie z tymi znakami obniżamy się w kierunku północno-zachodnim drogą asfaltową do skrzyżowania z dochodzącą z lewej strony drogą do Nawojowej.
    Opuszczamy znaki żółte, skręcamy w lewo i obniżamy się do doliny Kamienicy. Przekraczamy most na Kamienicy i po około 1,5 km od Popardowej Niżnej dochodzimy do centrum Nawojowej w pobliżu przystanku PKS/MPK na skrzyżowaniu dróg Nowy Sącz-Krynica, Nawojowa-Żeleźnikowa, Nawojowa-Bącza Kunina. W Nawojowej godny zwiedzenia jest dawny pałac Stadnickich z zabytkowym zespołem parkowym.
    Przekroczywszy drogę Nowy Sącz-Krynica udajemy się drogą w kierunku Żeleźnikowej Małej i po około 600 m skręcamy w prawo na drogę wiodącą przez osiedle. Po 150 m skręcamy w lewo osiedlową uliczką, która doprowadza nas do skraju małego zagajnika. Podchodzimy łagodnie w kierunku południowo-zachodnim i po około 1 km od osiedla skręcamy w prawo obniżając się do niewielkiej dolinki. Przekroczywszy mały potok podchodzimy na zachód wśród pól osiągając po około 600 m drogę asfaltową biegnącą z Poręby Małej od osiedla Kącina. Drogą tą udajemy się na północ przez przysiółek Baranie Górki w kierunku wzgórza Majdan. Na odcinku około 900 m towarzyszą nam tu znaki zielone szlaku PTTK Makowica-Nowy Sącz.
    Od punktu w którym szlak zielony odbiega w prawo ulicą Makowicką w kierunku Poręby Małej skręcamy w lewo na północny zachód, mijamy kulminację Majdanu (bardzo dobry punkt widokowy) i dochodzimy do drogi Poręba Granice-Żeleźnikowa Wielka. Przekraczamy tę drogę i drogą polną obniżamy się nieco, a następnie podchodzimy skrajem lasu na wzgórze 448 m n.p.m. Po przejściu kulminacji wzgórza obniżamy się łagodnie wśród pól w kierunku zachodnim, dochodzimy do drogi Biegonice-Żeleźnikowa Wielka (1600 m od Majdanu) w pobliżu przystanku MPK. Drogą tą skręcamy w lewo, lecz już po 50 m odchodzimy w prawo na drogę osiedlową biegnącą do przysiółka Gaj. W przysiółku tym (około 1 km od drogi Biegonice-Żeleźnikowa) skręcamy ostro w prawo na polną drogę, która grzbietem wśród pól, pod koniec skrajem lasu doprowadza nas do Biegonic w pobliżu szkoły.
    Tu na drodze Nowy Sącz-Stary Sącz przy przystanku MPK/PKS kończy się szlak Południowy.
Czas przejścia całego szlaku wynosi około 3 godziny 15 min., a poszczególnych odcinków:
Kamionka Wielka-Nawojowa - 55 min.
Nawojowa-Majdan - 1 godz. 10 min.
Majdan-Biegonice - 1 godz. 10 min.
Czasy przejścia w kierunku odwrotnym są zbliżone.


SZLAK NR 5 - "DĄBRÓWKA POLSKA - MAJDAN "  Długość 4 km, kolor niebieski.

Początek szlaku w Dąbrówce Polskiej na przystanku MPK przy ulicy Węgierskiej. Z przystanku udajemy się wśród zabudowań dawnej wsi Dąbrówka Polska, ulicą Dąbrówki, następnie ulicą Ruczaj, która wznosząc się łagodnie na południe doprowadza nas do skraju lasu w pobliżu kopalni gliny. Z miejsca tego roztacza się ciekawy widok na północ na miasto Nowy Sącz.
Szlak nasz wiedzie teraz około 1,2 km przez las prawie płaskim grzbietem. Po drodze mijamy resztki dawnej strzelnicy wojskowej. Skraj lasu osiągamy przy zabudowaniach osiedla Poręba Granice, by po 300 m dojść do drogi Biegonice-Poręba-Nawojowa (przystanek MPK). Stąd udajemy się na południe drogą asfaltową wśród zabudowy osiedla Majdan w kierunku Żeleźnikowej Wielkiej. Po przejściu 1 km dochodzimy do skrzyżowania dróg obok krzyża, gdzie spotykamy szlaki czerwone szlaku południowego. Tu koniec szlaku nr 5. Czas przejścia szlaku 1 godzina 15 min., w kierunku odwrotnym 1 godzina.