Polskie Towarzystwo
        Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości

Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna
RELACJE

Galeria
Zbigniew Smajdor

26-28 stycznia 2018 
V ZIMOWE SPOTKANIA PTT W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

Na zaproszenie organizatora, którym był Oddział PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim odpowiedziało 96 osób. Nasz oddział w dziewięcioosobowym składzie reprezentowali: Jolanta Augustyńska, Agnieszka Szeliga, Barbara Michalik, Janina Kin, Krystyna Smajdor, Wiesław Ciarach, Wojciech Szarota, Maciej Zaremba i Zbigniew Smajdor.

Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty program integracyjny, turystyczny i jubileuszowy. W piątek, po przyjeździe wszystkich uczestników, odbyło się zebranie Zarządu Głównego, a po nim wieczór integracyjny z gitarą i piosenką. W sobotę wyruszyliśmy na trasę turystyczną, będącą fragmentem Szlaku Przygody. W Brodach Iłżeckich zwiedziliśmy zaporę na rzece Kamiennej, tworzącą Jezioro Brodzkie. Jest ono zbiornikiem retencyjnym pełniącym funkcje przeciwpowodziowe i rekreacyjne. Dostarcza też wodę do pobliskich zakładów przemysłowych. Przy kościele parafialnym w miejscowości Krynki obejrzeliśmy unikatową w skali kraju modrzewiową bramę z dwoma dzwonnicami z 1770 roku. W rezerwacie przyrody nieożywionej „Skały w Krynkach” podziwialiśmy piaskowcowe twory o przeróżnych kształtach. Największa skała w formie grzyba ma wysokość 2,5 m i szerokość 5 m. W obrębie rezerwatu znajduje się też pięć jaskiń, z których największą jest Jaskinia Świętej Barbary. Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy ruiny XIX-wiecznej walcowni żelaza w Nietulisku Dużym, będące obecnie zabytkiem techniki.

Sobotnie popołudnie i wieczór poświęcony był na uroczystości jubileuszowe 15-lecia O/PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rozpoczął je program artystyczny w wykonaniu członków  świętokrzyskiego oddziału. Jak to przy takiej okazji bywa nie obyło się bez odznaczeń, wyróżnień, gratulacji i życzeń od władz samorządowych i innych oddziałów. Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych była uroczysta kolacja z muzyką i tańcami.

Niedzielę rozpoczęliśmy od mszy św. w intencji Jubilata w kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, a następnie udaliśmy się do Ujazdu na zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór. Ruiny zbudowanej w pierwszej połowie XVII wieku rezydencji były przed powstaniem Wersalu największa budowlą pałacową w Europie i także dzisiaj robią niesamowite wrażenie, przypominając fragmentami rzymskie Koloseum. Oprócz fascynującej budowli zapamiętamy jeszcze z pobytu na zamku przenikliwe zimno i dokuczliwy wiatr. Ostatnim punktem programu V Spotkań PTT w Górach Świętokrzyskich było zwiedzanie Opatowa, a w nim romańskiej kolegiaty św. Marcina, murów obronnych, Bramy Warszawskiej oraz zakup słynnych opatowskich krówek, produkowanych w tutejszej cukierni od ponad 30 lat.

Dziękujemy koleżankom i kolegom z Ostrowca Świętokrzyskiego za trzy dni pełne niezapomnianych wrażeń.


 
Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem