Polskie Towarzystwo
        Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
RELACJEPaweł Groński

  Niebieski Szlak: Tarnów - Wielki Rogacz. Finał.
21.04.2017


Niebieski szlak Tarnów – Wielki Rogacz z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim „Beskid” w Nowym Sączu.
Końcem stycznia 2016 roku, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie postanowiło rozpocząć przejście niebieskiego szlaku z Tarnowa na Wielki Rogacz, który ma długość 184 kilometry. Zaplanowane było 11 etapów i plan udało się zrealizować. Pierwszym wzniesieniem, idąc od strony Tarnowa była Góra św. Marcina o wysokości 384 m n.p.m. która leży na terenach Pogórza Ciężkowickiego. Kolejnym pasmem górskim było Pogórze Rożnowskie, które towarzyszyło nam do przełęczy św. Justa.

Pierwsze IV etapy (do przełęczy św. Justa) były poprowadzone przez przewodnika Stanisława Pałkę. Zdrowie niestety nie pozwoliło mu prowadzić kolejnych etapów. Zostałem więc poproszony o kontynuowanie przejścia niebieskiego szlaku, co zrobiłem z miłą chęcią. Od tego momentu wkroczyliśmy w tereny Beskidów. Wędrując kolejno przez Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny oraz Beskid Sądecki dotrwaliśmy do samego końca niebieskiego szlaku. Najwyższym szczytem na całym odcinku był Lubań o wysokości 1211m n.p.m., zdobyty w VIII etapie.Dziś był ten ostatni XI etap. Pogoda przez większość dnia nie przypominała wiosny. Mówi się, że „kwiecień plecień bo przeplata”, ale takiej plątaniny pogody chyba nikt się nie spodziewał. Słońca na szczęście jednak nie brakowało. Po godzinie 12:00 dochodzimy do Wielkiego Rogacza, gdzie znajdowała się niebieska kropka oznaczająca koniec/początek szlaku. Tam oczywiście gratulacje dla wszystkich, którzy przeszli wszystkie etapy. Jeszcze tylko zdjęcie grupowe i schodzimy do przełęczy Gromadzkiej, na której to przygotowany był przez naszych kolegów i koleżanki ciepły posiłek z kociołka.

Tam też, odbyło się uroczyste wręczenie odznak, utworzonych przez Tarnowski oddział PTT „Niebieski Szlak Tarnów – Wielki Rogacz”. Pięknie zaprojektowaną odznakę otrzymało 11 osób. Na tym jednak nie koniec, kolega Jan otrzymał dużą odznakę GOT PTT, która to ostatnio była wręczana w 2008 roku. Luna, która to razem z PTT przemierzyła już wiele kilometrów na szlaku, otrzymała skórzaną obrożę z napisem „członek PTT Beskid” z przypiętą odznaką naszego towarzystwa.
W ten oto sposób zakończyła się nasza dzisiejsza wycieczka jak i również przejście niebieskiego szlaku Tarnów – Wielki Rogacz. Na koniec jeszcze raz chciałem pogratulować wszystkim dzisiejszym zdobywcom, którzy wytrwali do samego końca.Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem