Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
RELACJE

galeria
Zbigniew Smajdor

Majówka PTT w Sudetach
30.04-3.05.2016


   
   W pierwszym dniu, zanim dojechaliśmy na Przełęcz Sokolą u podnóża Wielkiej Sowy, przewodnicy Maria Dominik i Wojciech Szarota pokazali nam Sztolnie Walimskie, zwane też Podziemnym Kompleksem Rzeczka. To jedno z najbardziej tajemniczych podziemnych przedsięwzięć górniczych i budowlanych prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę. System wykutych w skale podziemnych korytarzy i komnat robi wrażenie. Niestety jego turystyczną wartość przysłania tragedia kilkunastu tysięcy więźniów
pracujących przy ich budowie.
Będąc na Wielkiej Sowie - najwyższym szczycie Gór Sowich, z kamiennej wieży podziwialiśmy wspaniałe widoki na niemalże całe Sudety. Ciekawostką jest, że wieża została zbudowana w 1906 roku, w tym samym, w którym powstało PTT w Nowym Sączu. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia było zwiedzanie Świątyni Pokoju w Świdnicy, wpisanej w 2001 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół wybudowany został na mocy porozumień Traktatu Westfalskiego zawartego w 1648 roku, kończącego wojnę
trzydziestoletnią. Był gestem tolerancji dla zachowania pokoju ze strony cesarza i króla Niemiec - Ferdynanda wobec luteranów mieszkających na Śląsku. Jego wnętrze: ołtarz główny, ambona, organy, loża Hochbergów, empory i malowidła budzą zachwyt. Ciekawostką jest, że warunkiem powstania świątyni był roczny okres realizacji budowy i możliwość użycia tylko materiałów nietrwałych, takich jak: drewno, słoma, piasek i glina.

W drugim i trzecim dniu obraliśmy kierunek na Karkonosze. W Święto 1 Maja Jurek wywiózł nas na Przełęcz Okraj na wysokość ponad 1000 metrów. Stąd Śnieżka była już na "rzut beretem". Panowały na niej jeszcze zimowe warunki. To jednak nic dziwnego, wszak to nie tylko najwyższy szczyt polskiej i czeskiej części Karkonoszy ale także całych Czech. Z tego też powodu Śnieżka zaliczana jest do Korony Gór Europy.
Drugiego maja, w Święto Flagi RP, zobaczyliśmy Wodospad Kamieńczyka - najwyższy w polskich Karkonoszach, wędrowaliśmy na Szrenicę i podziwialiśmy surowy krajobraz Śnieżnych Kotłów. Wracając szlakiem bezpośrednio do miejscowości w której byliśmy zakwaterowani napotkaliśmy bardzo interesujący ciąg kilku wodospadów na rzece Mumławie.

Duże wrażenia czekały nas ostatniego dnia wycieczki.  W Święto Konstytucji 3 Maja wędrowaliśmy na Wielki Szczeliniec, którego szczyt tworzą przeróżne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta, a także głębokie wąwozy i korytarze. Na górę prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 roku przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa i pierwszego przewodnika sudeckiego. Wielki Szczeliniec nie bez powodu jest jedną z największych atrakcji turystycznych
Sudetów.
Ostatnim punktem programu wycieczki było odwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, zwanych śląskim Jeruzalem.
Majowy weekend z PTT był bardzo udany pod względem turystycznym. Dopisała pogoda, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, ale największą wartością była możliwość spędzenia czterech dni w Dobrym Towarzystwie.







Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem