Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
RELACJE

galeria
Zbigniew Smajdor

Pielgrzymka przewodnicka na Jasną Górę
5-6.03.2016


    "Zaprowadził Ich na Górę Wysoką" - to hasło XXXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników Turystycznych na Jasną Górę w dniach 5-6 marca 2016 roku, zorganizowanej przez przewodników z Chrzanowa. Koło Przewodników działające przy Oddziale Beskid PTT, które w 2001 roku było organizatorem tej ogólnopolskiej pielgrzymki , także w tym roku podążyło ze swoim sztandarem do Jasnogórskiej Pani. Wyjechaliśmy z Nowego Sącza w sobotę wcześnie rano. W drodze do Częstochowy zwiedziliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Wycieczka po chodnikach wykutych w dolomitowej skale, to 600 metrowy, najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami i niezapomniana przygoda.
    Po dotarciu na Jasną Górę i wpisie naszej 40 osobowej grupy do Księgi Pielgrzymkowej wzięliśmy udział w uroczystościach pielgrzymkowych. W asyście pocztów sztandarowych przewodnicy odśpiewali swój hymn, po czym wysłuchali ciekawych prelekcji: „Historia Sanktuarium i Cudownego Obrazu Matki Bożej w Płokach" oraz „Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016".
    Po prelekcjach rzesza 1500 przewodników z całego kraju, w swoich czerwonych organizacyjnych strojach odprawiła Drogę Krzyżową na Jasnogórskich Wałach oraz uczestniczyła we mszy św. i Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Wielkim przeżyciem dla wszystkich był Akatyst - hymn liturgiczny ku czci Bogurodzicy z 7 sierpnia 626 r. śpiewany na Jasnej Górze w każdą sobotę w intencji pokoju na całym świecie. W niedzielę przewodnicy zgromadzili się przed wizerunkiem Czarnej Madonny na Jego odsłonięcie, po czym uczestniczyli we mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Po jej zakończeniu, w Auli o. A. Kordeckiego wysłuchali kolejnych prelekcji: "Mętków początkiem Szlaku Papieskiego" i "Alwernia - klasztor oo. Bernardynów". Dwudniową pielgrzymkę zakończono modlitwą Anioł Pański. Oprócz wymiaru religijnego i atrakcyjnego programu pielgrzymka była sposobnością do ponownego spotkania ze znajomymi przewodnikami z całej Polski i pogadania, bo przewodnicy to jedna wielka rodzina. W drodze powrotnej, na pielgrzymkowym szlaku odwiedziliśmy jeszcze Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i przejechaliśmy przez tęczową bramę, co odczytaliśmy jako dobry znak z GÓRY WYSOKIEJ. Przewodnikami pielgrzymki byli: Krystyna Wolak i Wojciech Szarota. (ZS)

 
Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem