Polskie Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
RELACJE

galeria
Robert Drobysz

Wędrowali po górach i podglądali słońce
Lubomir, 12.10.2013


  

    Tury
Lubomirści z Nowego Sącza  i Łabowej zdobyli 12 października szczyt Lubomir w Beskidzie Średnim, mieli niezwykłą okazję podglądać wybuchy na słońcu i zapoznać się z historią lotnictwa na Ziemi Myślenickiej w czasie II wojny światowej.
     22 członków Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z  Łabowej  i ponad 20 mieszkańców Nowego Sącza udało się 12 października 2013 roku na wycieczkę w Beskid Średni. Celem wyprawy było zdobycie góry Lubomir, jak również odwiedzenie schroniska górskiego na Kudłaczach i Obserwatorium Astronomicznego  w Węglówce.
 Po wyjeździe z Nowego Sącza, w godzinach porannych turystom towarzyszyły niezwykłe widoki Beskidu Wyspowego, zatopionego w rannych mgłach. Po dojeździe na miejsce wyruszenia na wyprawę i opuszczeniu autokaru udali się oni w wędrówkę do, jedynego w Beskidzie Średnim, schroniska górskiego, na Kudłaczach. Znajduje się ono w paśmie Łysicy (730 m n.p.m.). Część turystów, przy drugim śniadaniu, zachwycała się, niezwykłymi, bajecznie kolorowymi, jesiennymi widokami, z polany wokół  schroniska, n
a panoramę Beskidów i Tatr.  Dzieci i młodzież, po zregenerowaniu  nadwątlonychWędrowali po górach i podglądali słońce podejściem sił, z zapałem oddała się grze i siatkówkę i piłkę nożną.    
     Po zabawie zapoznali się z historią lotnictwa na Ziemi Myślenickiej w czasie II wojny światowej w Izbie Pamięci II wojny światowej, mieszczącej się w zabudowaniach schroniska. Multi
medialna ekspozycja przybliżyła zwiedzającym skomplikowaną historię walk oddziałów partyzanckich z hitlerowskim najeźdźcom.
 Kolejnym etapem wędrówki grupy było Obserwatorium Astronomiczne im. T. Banachiewicza na szczycie góry Lubomir. w Węglówce. Z historią obiektu, w którym odkryto dwie komety, zapoznał zwiedzającyc
Wędrowali po górach i podglądali słońceh astronom Marcin Bardej. W czasie multimedialnej prezentacji turyści oglądali planety Układu Słonecznego, wschody i zachody Księżyca, Gwiazdę Polarną, galaktyki i mgławice. W tym dniu zaistniała rzadka okazja zaobserwowania niezwykłego zjawiska astronomicznego. Astronom umożliwił wszystkim odwiedzającym obserwatorium podglądnięcie przez lunetę wczorajszych wybuchów na Słońcu.
    W czasie wycieczki opiekunami grupy z Łabowej była prezes koła PTT w Łabowej Dorota Rolka i nauczycielka Iwona Wilk. Wycieczkę prowadziła Joanna Król, pomysłodawczyni grupy młodzieżowej PTT. Postawiła ona przed najmłodszymi  nielada wyzwanie:
- To już nasza 13 wycieczka, w czasie których zdobywamy Koronę Beskidów – mówi Joanna Król.  – Po wejściu na Lubomir pozostały nam jeszcze cztery szczyty do zdobycia. Mam nadzieję, że w przyszłym roku osiągniemy ten cel.

    Nic więc dziwnego, że po tak atrakcyjnym programie zwiedzania uczestnicy wyjazdu już nie mogą się doczekać kolejnej wyprawy. Najmłodszy uczestnik wyprawy liczył 3, 5 roku. Najstarszy kilkadziesiąt lat więcej. Zapowiedzieli oni, że wybiorą się na każdą kolejną.


Fot. Robert Drobysz
 


Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem