Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
RELACJE

Biecz, cmentarze i Skamieniałe Miasto
10.11.2012


        W sobotę 10 listopada wyruszyliśmy na wycieczkę ruchowo- zwiedzającą. O godzinie 08:00 autobus wyjechał z Nowego Sącza skąd zabrał pierwszą grupkę turystów oraz dwóch przewodników Pana Michała i Pana Wojtka. Dokładnie o godzinie 08:15 autobus stawił  się na parkingu przed szkołą w Łabowej. W tym momencie do autokaru wprost wlała się fala uczestników tej wycieczki m.in. uczniowie, rodzice, opiekunowie oraz nasza kochana Pani przewodnik Joanna Król. Po wejściu do autobusu zaczęto sprawdzać  obecność. Gdy upewniliśmy się, że wszyscy są ruszyliśmy w stronę Biecza. Jak to zawsze bywa Pan Michał przedstawił na plan wycieczki oraz parę istotnych informacji o Beskidzie Niskim. Nasza grupa śpiewająca wprost nie mogła się doczekać, aby wypuścić pierwsze słowo z ust. "Kiedy w piątek słońce świeci" tak brzmiał tytuł pierwszej piosenki, a potem już "Krajka" i wiele innych.         Jechaliśmy i jechaliśmy aż dojechaliśmy do Biecza zwanego "małym Krakowem". Wszyscy wysiedli z autobusu i ruszyliśmy w kierunku miasta. Pierwszym punktem była wieża widokowa. Kolejny w kolejce stał późnogotycki kościół będący jednym z najcenniejszych w Polsce.Został zbudowany z cegieł i ciosów kamiennych i ozdobiony zendrówką. Znajdują się w nim cenne zabytki, m.in. tęcza belkowa przedstawiająca scenę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, obraz Zdjęcie z krzyża oraz relikwie królowej Jadwigi. Wnętrze kościoła jest bardzo bogate jak to na barok przystało. Naszym kolejnym celem był  cmentarz z I Wojny Światowej, na którym  pochowanych jest ok. 400 poległych żołnierzy. Dalej ruszyliśmy do muzeum w Bieczu, w którym znajdują się bardzo stare i cenne przedmioty. W muzeum można  wyróżnić wiele sal np. kuźnie, aptekę, pokój malarski oraz dużo, dużo innych. Gdy wyszliśmy z budynku ruszyliśmy na spotkanie z KATEM!. Właśnie wtedy Pani przewodnik opowiadała nam o różnych sposobach tortur jakie wykonywał kat. Przy wejściu były dyby, więc jak pierwszy turysta "zakuł się tam, od  razu ustawiła się cała kolejka do zdjęć w dybach.
        Po powrocie do autobusu znów kilka ciekawostek na temat kolejnego punktu, czyli kolejnego cmentarza. Gdy wszyscy jedli drugie śniadanie Pani Asia ogłosiła konkurs na najlepszego dziecięcego przewodnika. Mianowicie chodziło o to, aby każdy chętny zmierzył się z mikrofonem  oraz opowiedział o tym co widać za oknem. Jako pierwszy stawił się Mateusz, następnie Ania i Amelia, która skończyła tuż przed wysiadką. W Staszkówce ruszyliśmy w stronę  drugiego cmentarza, na którym znajdują się 4 skalne ogromne wieże-pylony wybudowane przez jeńców włoskich. Wycieczka trwała dalej; już teraz wprost do kulminacyjnego miejsca czyli Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. W autobusie natomiast ciąg dalszy konkursu na przewodnika. Kolejną była Patrycja, która zadziwiła autokar swoim "yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy", dalej Oliwia, Laura i Martyna.
        Dojechaliśmy do Rezerwatu Przyrody Skamieniałe Miasto. Na początek trzy skały: Ratusz, Czarownica 
oraz Grunwald. Następnie posiłek, czyli pieczenie kiełbasy i picie gorącej herbatki. Nie było to zwykłe ognisko, ponieważ tutaj Pan Wojtek-Prezes PTT wręczył legitymacje członkowskie 8 dzieciom. Ruszyliśmy dalej oglądając nowe skały zbudowane głównie z piaskowca ciężkowickiego. Następnie zeszliśmy do autokaru. Jeszcze tylko 5 minut na zakupienie pamiątek. Niestety w Ciężkowicach zostawiliśmy Pana Michała.
        W autobusie rozstrzygnął się konkurs na przewodnika. Nagrody zdobyły Patrycja i jej
"yyyyy", Laura, oraz Ania. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali poczęstowani słodkościami. Grupa śpiewająca dawała o sobie znać,  lecz śpiew przerwała Joanna Król i opowiadała o mijanych terenach. Zbliżaliśmy się do Łabowej i Nowego Sącza, więc zaczęło się podsumowanie dzisiejszego dnia: podziękowania, głośne brawa i okrzyki DZIĘKUJEMY!!!!. Tak zakończyła się już trzecia nasza wycieczka z PTT. Słowa podziękowania kieruję do wszystkich Przewodników za przekazaną nam wiedzę o  otaczającym nas świecie.

                                                                        


Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem