Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
RELACJE

Pasterka na Wiktorówkach
 
24 grudnia 2008

<ZDJĘCIA>

    „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły.
Wyśpiewują chwałę Bogu żywioły.
Radość ludzi wszędzie słynie,
Anioł budzi przy dolinie
Pasterzów, co paśli pod borem woły.”
kolęda „ Z Narodzenia Pana”

Pasterka 2008Polskie Towarzystwo Tatrzańskie  Oddział Beskid kolejny rok tradycyjnie kolęduje na tradycyjną mszę pasterską popularnie zwaną „Pasterką”. Pasterka to Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Udział w tej szczególnej Eucharystii całych rodzin jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat. Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej specjalnymi obchodami jest znana od IV wieku. Dla Apostołów i Ewangelistów najważniejszy był fakt, że Jezus się narodził, że Bóg stał się człowiekiem i przyszedł na świat. Oświadczenie Soboru w Nicei (325), że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, było pewnie jednym z argumentów do powstania tego święta.

„W żłobie leży, któż pobieżny

Kolędować Małemu
Jezusowi Chrystusowi
Dziś nam narodzonemu.
Pastuszkowie przybywajcie,
Jemu wdzięcznie przygrywajcie
Jako Panu naszemu.”
kolęda „ W żłobie leży”

Pasterka 2008Nasza Organizacja jest pewnego rodzaju rodziną, rodziną ludzi gór, pasji wędrowania, umiłowania piękna, kontaktu z przyrodą, żywiołami ale również kontaktu z Absolutem,  z Bogiem. Nasze wędrowanie ma coś z pierwotnej powinność pasterzy podążających za gwiazdą Betlejemską. Wielu z nas w górach, górskim wędrowaniu odnajduje kontakt, bliskość Stworzyciela, i podobnie jak pasterze z Betlejem podąża nieustannie w góry jak za światłem betlejemskim, by wobec ich piękna nieopisanego, ogromu, odczuć  bliskość  Boga, przeżyć coś w rodzaju catharsis poprzez kontakt z sacrum. Jesteśmy też pewnie „pasterzami” swoich pasji, upodobań, czy to w sensie osobistym, czy też dając przykład innym, dbając o innych towarzyszy  górskich wędrówek, ukazując im to piękno, udostępniając im górskie „łąki wszelakiego dobra”.

„Do szopy, hej pasterze,
Do Szopy, bo tam cud!
Syn Boży w żłobie leży,
By zbawić ludzki ród.”
Kolęda „Do Szopy hej pasterze”
Pasterka 2008
Już od  V wieku istniał specjalny formularz mszy na Boże Narodzenie. Od połowy VI wieku w Rzymie odprawiano w tym dniu trzy specjalne Msze św.: tzw. "Pasterkę" w nocy, Mszę o świcie i Mszę w dzień. W tych trzech mszach świętych widziano również echo - znak hołdu złożonego przez aniołów, pasterzy i trzech króli, stąd zwano te formularze mszalne: anielskie, pasterskie i królewskie. Pasterka, otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i przyjścia na świat.

„Anioł pasterzom mówił:

Chrystus się wam narodził
W Betlejem, nie bardzo podłym mieście.
Narodził się w ubóstwie
Pan wszego stworzenia.”
Kolęda „ Anioł Pasterzom mówił”

 Każdy kto chociaż trochę zna Tatry wie, ze takich miejsc jak Wiktorówki pod względem atrakcyjności przyrodo-widokowej jest wiele, jak wiele lasu górnoreglowego i ich źródliskowych miejsc. To miejsce
Pasterka 2008objawień Matki Bożej z połowy XIX wieku, gdyby było wymyślone przez człowieka musiało by mieć piękniejsze oblicze i otoczenie jakich w Tatrach i okolicy wiele. Musiało by też mieć więcej miejsca dla pątników i odwiedzających. Podobnie jak Betlejem to najzwyklejsze z zwykłych miejsc, wręcz odstraszające rozkapryszonych pięknymi widokami turystów tatrzańskich. Sam kult tego miejsca z wybudowaniem tam kaplicy jest nieco młodszy niż historia PTT, a nawet historia TOPR czy Oddziału Beskid w Nowym Sączu. Maria Murzańska prosta pastereczka, której ukazała się Matka Boża to w tamtych czasach najzwyklejsza postać pośród dnia codziennego a co dopiero legend tatrzańskich. Podobnie jak w Betlejem rodzi się tu w Tatrach Bóg w sercach pielgrzymów, pasterzy, górali, pracowników schronisk w Pięciu Stawach czy Roztoce, żołnierzy placówki granicznej, naukowców, studentów, turystów (również z PTT). Duszpasterzami są tu z początku Ojcowie Marianie, a później Dominikanie, którzy szczególnie w osobach o. Leonarda Węgrzyniaka, o.Benedykta Piotrowskiego przyczynili się do rozkwitu kultu Matki Bożej Jaworzyńskiej. W roku 1997, 5 czerwca odwiedza to miejsce Jan Paweł II. Była to kolejna wizyta w tym miejscu Karola Wojtyły, ale pierwsza Papieża  Polaka.

„Padnijmy na kolana,
To Dziecię to nasz Bóg,
Witajmy swego Pana;
Wdzięczności złóżmy dług”
kolęda „Do Szopy”
Pasterka 2008
Kolejny rok działalności „naszej” działalności czy to od samych początków, czy od reaktywacji wzbudza szacunek i powinność padnięcia na kolana przed Dzieciem naszym Bogiem, przed obliczem Matki Bożej Królowej Tatr. Pośród wielu trendów i wzorców działalności, niechaj te najprostsze gesty dziękczynienia, ta wigilijna Pasterka i pielgrzymka będzie dla nas pewnego rodzaju tradycją i podróżą do źródeł wiary. Niech śpiew kolędowy jako najlepsza modlitwa wzmacnia nasze człowieczeństwo oddając Bogu cześć, wypraszając łaski na kolejne lata górskich wędrówek.

„…Już się ono spełniło,
Co pod figurą było:
Arona różdżka ona zielona
Stała się nam kwitnąca
I owoc rodząca.”
kolęda „Anioł Pasterzom mówił”

***



P.S. A wszystkich tych, którym mój ton „teologiczny” nieco przeraża i wystrasza: przepraszam. Wszak w wigilię i zwierzęta ludzkim głosem mówią.

[WS]
                   
Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem