Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
RELACJE

II Małopolski Rajd Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Beskidzie Sądeckim
 
17-19 paździenik 2008

    Pod hasłem „Zdrowy styl życia” Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku  prowadzi program aktywności fizycznej dla osób starszych przy wsparciu finansowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Poza zajęciami ruchowymi na sali, gimnastyką na basenie, nordic walking, niedzielnymi wycieczkami pieszymi, w ubiegłym roku grupa zapaleńców zaproponowała zorganizowanie pieszego rajdu górskiego w Beskidzie Sądeckim. Zaproszono do udziału UTWRajd UTW z terenów Małopolski, które z dużym entuzjazmem przyjęły zaproszenie. Pozytywne wrażenia z ubiegłorocznego rajdu na Przehybę , zaowocowały w tym roku zgłoszeniem z 12 UTW,  w tym także spoza Małopolski. Ograniczona liczba uczestników spowodowała, ze nie wszyscy chętni mogli wziąć udział w rajdzie. Decydowała, jak zwykle kolejność zapisu.
   
     17 października, do ładnie położonego z widokiem na Jaworzynę Krynicką i dobrze wyposażonego Ośrodka Wypoczynkowego „Gromada” w Krynicy - Czarnym Potoku 39, przybyli uczestnicy rajdu z Tarnowa, Gorlic, Kluczy, Zakopanego, Nowego Targu, Gliwic, Oświęcimia, Chrzanowa, Andrychowa, Łodzi, Wolbromia i Brzeska. Powitała ich Prezes Zarządu SUTW pani Wiesława Borczyk. Przedstawiając program rajdu i jego główne cel:

- integracja słuchaczy UTW z różnych regionów,
- popularyzacja turystyki górskiej,
- poznanie i popularyzowanie przyrody, kultury i historii Beskidu Sądeckiego.

  
Rajd UTW  18 października , w sobotę o godzinie 7:30 autokarem wyjechała 45 osobowa grupa słuchaczy SUTW, której towarzyszył przewodnik PTT pan Wojciech Szarota. Piękna, polskozłota jesień, kolorowe krajobrazy Beskidu Sądeckiego i Pasma Jaworzyny wprawiły wszystkich w pogodny nastrój. W miłej atmosferze słuchaliśmy obszernych i ciekawych informacji krajoznawczych pana Wojtka. O godzinie 9:30 uczestnicy rajdu, po krótkiej odprawie wyruszyli pod opieką przewodników PTT pana Ryszarda Patyka, Jerzego Gałdy i wspominanego już pana Wojciecha Szaroty, czerwonym głównym szlakiem beskidzkim na Jaworzynę Krynicką 1114m.n.p.m. skąd podziwialiśmy doskonale widoczne Tatry. Przy Górnej stacji kolejki gondolowej odbyła się miła uroczystość – niespodzianka . Przewodnicy PTT ufundowali puchar dla najstarszego uczestnika Rajdu, otrzymała go pani Anna Rola pochodząca z Ptaszkowej, długoletnia mieszkanka Szczecina, a od 4 miesięcznie Sądeczanka. Brawo!  Część „rajdowców” zamiast jechać kolejką gondolową wybrała zejście pieszo tzw. drogą gospodarczą.Rajd UTW Jeszcze było dla nich mało marszu.
     Po bardzo smacznej obiadokolacji Wiceprezes Zarządu SUTW pan Zbigniew Piekarski i członek Zarządu pani Elżbieta Pachoń, wręczyli dyplomy uczestnictwa w rajdzie, pamiątkowe odznaki oraz upominki- materiały promocyjne przekazane przez Starostwo Nowosądeckie oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.
Wieczorem zasiedliśmy przy ognisku i w tej nastrojowej scenerii pan Ryszard Patyk i pan Wojciech Szarota , „pół  żartem- więcej serio” przeprowadzili konkurs wiedzy o Beskidzie Sądeckim. Siedem osób, które zgłosiły się na ochotnika, odpowiedziało „śpiewająco” na pytanie np. o Janie Kiepurze, pani z UTW z Nowego Targu zaśpiewała: „Blondynki, brunetki ja wszystkie was dziewczynki całować chcę…”. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie panie z Nowego Targu pani Jadwiga Chowaniec, pani Celina Sordyl, pani z Chrzanowa Sabina Duda i pan z Gorlic Romam Dziubina. Na świerzym powietrzu znakomicie smakowała grochówka i Rajd UTWpieczone kiełbaski. Poza chóralnym śpiewem, usłyszeliśmy arie operetkowe wykonane przez pianą Annę Budę, solistę zespołu „Romantyczni”, słuchaczkę II roku SUTW sekcji kulturoznawstwa.
   
     Niedziela przywitała nas słońcem i … szronem, ale już o 9–tej zrobiło się bardzo ciepło i zwiedzanie Krynicy – Zdrój „perły polskich uzdrowisk” odbywało się w komfortowej aurze.
     Po zwiedzeniu Muzeum Nikifora , udaliśmy się na Górę Parkową, rozkoszować się pięknymi widokami i w restauracji „U Babci Maliny ” wypić herbatę albo „galicyjskiego grzańca”.
Słowa pożegnania i podziękowania przekazała wszystkim, członkom zarządu SUTW  pani Zyta Bilińska, zapraszając na III Rajd UTW w roku przyszłym. Sprawną organizacje i obsługę rajdu zapewniły młode panie z sekretariatu SUTW  pani Mariola Pękala- Piekarska i pani Zofia Mółka oraz pan Wojciech Nalepa, a obsługę fotoreporterską zapewnił pan Antoni Łopuch.
Na zakończenie warto przypomnieć.
Rajd UTW
10 przykazań Krynickich dla gości z roku 1927
1.    Nie będziesz miał cudzych „badów” [Die Bad (ort)- z języka niemieckiego- uzdrowisko, zdrój] poza Krynicą.
2.    Nie będziesz wzywał pana swego lekarza „zadaremnie”.
3.    Pamiętaj, abyś miał dużo pieniędzy jadąc do Krynicy.
4.    Czcij właścicieli pensjonatów swoich.
5.    Nie zabija pluskiew w pokoju swoim.
6.    Nie „cudzo-lóż” w teatrze (na gapę).
7.    Nie kradnij dzienników w czytelni (ani parasoli).
8.    Nie mów przeciw Krynicy prawdziwego świadectwa.
9.    Nie pożądaj własnej żony, tylko bliźniego.
10.    Ani biletu kąpielowego, ani dobrego jedzenia, ani dobrego pokoju , która jego jest.

Rajd UTW10 przykazań Krynickich dla Kryniczan:
1.    Nie będziesz maił lepszego raju jak w Krynicy.
2.    Nie będziesz wzywał inspektora podatkowego nadaremnie.
3.    Pamiętaj , aby ośm miesięcy w roku święcił.
4.    Czcij „Zubera ” i „Kryniczankę”.
5.    Nie zabijaj żołądków gości.
6.    Nie łóż cudzych do łóżek z pluskwami.
7.    Nie kradnij bo i tak masz dość.
8.    Nie mów  prawdziwego świadectwa ileś zarobił.
9.    Nie pożądaj otwarcia granic.
10.    Ani winy, ani epidemii, ani żadnej cholery, która może sprowadzić opróżnienie Krynicy
.

Elżbieta Pachoń.

          
Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem