Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
RELACJE

Dzień Dziecka w Regietowie
  
31 maja 2008

<ZDJĘCIA>

  rys. Amelka  Za górami, za lasami można znaleźć to, co dzieci lubią najbardziej. Konie, pagórki, zieleń lasów i łąk, szemrzący potok... Ragietów. Właśnie tam PTT zorganizowało Dzień Dziecka dla naszych najmłodszych. W bezpośredniej realcji jednego z uczestników, Tadeusza,  wyglądało to tak:
    Pojechałem do Regietowa autobusem z Sącza o godzinie ósmej. Jadąc autobusem  dzieci zobaczyły czarnego bociana.
    Zanim dojechaliśmy do Regietowa, zatrzymaliśmy się w Kwiatoniu, aby zwiedzić jedną z najpiękniejszych w Polsce cerkwi. Jej pochyłe, drewniane  ściany i baniaste zwieńczenie pięknie odbijały się od tła bujnej zieleni i błekitnego nieba. Dzieci przysiadły na chwilę na ławce, aby wysłuchać opowieści przewodnika - Wojtka Szaroty o specyfice cerkiewnej architektury i o historii tej świątyni. Została zbudowana w XVIIw pod wezwaniem świętej Paraskewy i przez wiele lat służyła grekokatolikom. Wielokrotnie była odnawiana. Obecnie jest to kościół rzymskokatolocki. Gdy wchodzimy do wnętrza ogarnia nas półmrok, z którego wynurzają się bogate malowidła zdobiące ściany. Oglądamy ikonostas, gdzie każdy szczegół ma znaczenie. Opiekunka cerkwi pozwala nam nawet przejść przez carskie wrota. Jeszcze rzut oka na ozdobny, ażurowy parapet chóru i znów wychodzimy na słońce.
     Jak przyjechaliśmy na miejsce do stadniny, dzieci poszły się bawić na plac zabaw. Później mieliśmy przejażdżkę bryczką. Widzieliśmy wtedy inne koniki,rys. Jasiu którym robiłem zdjęcia. Jechałem koło woźnicy a później zamieniałem się miejscem z innymi dziećmi.
    Po półgodzinnej przejażdżce wróciliśmy do Stadniiny Koni Huculskich Gładyszów w Regietowie. Jest to jedna z największych hodowli tej rasy w Polsce. Hucuły są szczególnymi końmi - niewielkie, ale silne i wytrzymałe, o łagodnym i cierpliwym charakterze. Pewnie dlatego idealnie nadają się do pracy z dziećmi - hipoterapii. Były też wykorzystywane w wielu polskich filmach, np. VIP, Ogniem i mieczem, Quo vadis, Stara baśń. To właśnie tutaj na nasze dzieci czekały główne atrakcje - bezpośredni kontakt z końmi, a i dorosłych nie minęły chile relaksu.
    Jak wróciliśmy to niektóre dzieci pojeździły na koniach i ja też. Po koniach przewodnik zaproponował pójść na ognisko.
   
rys. AmelkaPoszliśmy spacerkiem przez Gładyszów wśród sadów i łąk Beskidu Niskiego. To szczególne miejsce. Trochę niedzisiejsze, gdzie wyraźnie widać odmienność kultury łemkowskiej. Przy drodze mijaliśmy chylące się ku ziemi domostwa, ukwiecone kapliczki, pasące się konie (również takie w wieku emerytalnym). Przekroczywszy mostek nad spokojnym potokiem i znaleźliśmy się w bazie studenckiej, w miejcu, gdzie zanczyna się szlak na Rotundę (odwiedzaną przez PTT ostatnio w styczniu tego roku). Idealne miejsce na ognisko. Jak przyszliśmy na miejsce to rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbasę. Dodatkową atrakcją dla dzieci była rzeczka, która w tak upalny dzień dawała trochę ochłody. Biegaliśmy po rzece ale woda była bardzo zimna. Znowu wróciliśmy do stadniny i dzieci poszły bawić się i miały konkurs biegów. Później wróciliśmy do Sącza.


tekst: Tadeusz Węgrzyn&JB
rys: Amelka i Jasiu
                   

 

Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem