Polskie  Towarzystwo Tatrzańskie
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Koło PTT w Tarnobrzegu
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna


Retezat
RELACJE

Pielgrzymka przewodnicka 2008

<ZDJĘCIA>

W dniach od 29 lutego do 2 marca 2008 w Częstochowie na Jasnej Górze miała miejsce XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia". Organizatorami pielgrzymki w tym roku byli przewodnicy PTTK z diecezji sandomierskiej: Ostrowca świętokrzyskiego, Sandomierza, Opatowa i Tarnobrzega, a także przewodnicy PTT Oddział „Beskid” w Nowym Sączu – Koło w Tarnobrzegu.
Mieczysław Winiarski
Zamieszczamy wywiad udzielony przez członka naszego koła w Tarnobrzegu kol. Mieczysława Winiarskiego:
http://www.radiojasnagora.pl/news_wav/20080302winiarski.mp3
 
W Pielgrzymce wzieło udział ok. 1300 przewodników z całej Polski (ponad 200 kół przewodnickich). Każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał okolicznościową pamiątkę (odznakę i przygotowane materiały). Sądecka grupa uczestnicząca w pielgrzymce do Częstochowy, jak co roku udała się autokarem razem z oddziałem PTTK „Jaworzyna” z Krynicy. Jadąc na Jasną Górę w dniu 1 marca po drodze zwiedziliśmy kościół parafialny p.w. Jana Chrzciciela w Chełmie oraz muzeum parafialne dzięki gościnności proboszcza tutejszej parafii Ks. Antoniego Tworka.

U stóp Jasnogórskiej Matki przyjętym zwyczajem przewodnicy występowali w strojach przewodnickich wraz ze sztandarami kół i oddziałów.
Koło przewodników PTT Oddział „Beskid” w Nowym Sączu reprezentowało 11 osób (w tym 5 przewodników).
 
Poczet SztandarowyPoczet sztandarowy w składzie:
Chorąży: Wiesław Wczesny
Asysta: Bernadetta Bołoz Pierzchała
 Celina Fiedor
 a także Anna Totoń i Aleksander Jarek

W pielgrzymce uczestniczyły także sympatyczki koła przewodników:
1. Wanda Wcześny
2. Czesława Janik
3. Krystyna Ligęza
4. Henryka Legutko
5. Barbara Michalik
6. Antonina Marczyk

Program Pielgrzymki zasadniczo składał się z dwóch części: rekolekcyjnej w dniach 29.II i 1.III oraz pielgrzymkowej w dniach 1-2.III.
Część rekolekcyjna jest swego rodzaju wprowadzeniem w nastrój duchowy pielgrzymów. Najwięcej przewodników przyjeżdża w sobotę, również nasza grupa, wtedy rozpoczyna się część pielgrzymkowa od wprowadzenia pocztów sztandarowych i słowa Przeora Jasnej Góry.
W pierwszym dniu tej części przewodnicy wysłuchali wykładów w kaplicy Św. Józefa dotyczących historii Sanktuariów Maryjnych (w tym roku przypada 1000 lecie Sanktuarium na Św. Krzyżu), Świętych i Błogosławionych Diecezji Sandomierskiej. Na koniec prelekcji wystąpił Chór Katedralny z Sandomierza. Tradycyjnie odbyła się Droga Krzyżowa (tym razem nie na Wałach Jasnogórskich ze względu na kapryśna pogodę, ale w Kaplicy Św. Józefa). Następnie uroczysta Msza Św. w Kaplicy Cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. A dzień zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.
Drugi dzień pielgrzymkowy rozpoczęliśmy odśpiewaniem godzinek, następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbyła się Msza Św. w intencji Przewodników Turystycznych. Wysłuchaliśmy cyklu wykładów w Auli O. Augustyna Kordeckiego. Wykłady dotyczyły zbiorów jasnogórskich, oraz wartości narodowych w działaniach przewodnika turystycznego. Na koniec odmówiliśmy Anioł Pański i z Pasterskim Błogosławieństwem rozjechaliśmy się do naszych domów.


Poniżej podaję linki do artykułów na temat XXIV Pielgrzymki Przewodników Turystycznych zamieszczone na stronach Radio Jasna Góra, oraz  Sanktuarium Jasna Góra.
http://www.radiojasnagora.pl/index1.php?Content=news&referer=ok&id=1369
http://www.jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=3590
Hymn Przewodnicki

                   


[WW]


 

Wszystkich zainteresowanych umieszczeniem tu relacji z wycieczek PTT prosimy o kontakt z webmasterem